اخبار

جلسه کارگروه اجرایی لایروبی آشوراده/ کاهش ۲۳ سانتی متری آب خلیج گرگان از ابتدای سال/ لزوم استقرار لایروب های خاص در خلیج گرگان

جلسه کارگروه اجرایی لایروبی آشوراده
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان بر استفاده از لایروب های خاص دریای خزر برای خلیج گرگان تاکید کرد و گفت: لایروب ها باید مناسب لایروبی برای عمق یک و نیم متری خلیج باشد‌.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و‌دریانوردی، سیدالنگی در جلسه کارگروه اجرایی لایروبی آشوراده که در با هدف تسریع در علاج بخشی و لایروبی خلیج گرگان برگزار شد، گفت: برای نجات خلیج گرگان ۱۵ بند وجود دارد و لایروبی یکی از این بندهاست.
وی افزود: توانستیم با تعامل و هم افزایی به ۳۷ درصد پیشرفت در حوزه اجرایی کار برسیم.
سیدالنگی با اشاره به دغدغه‌های مطرح شده در این حوزه گفت:ضرورت حضور دو لایروب در خزر موضوعی است که همواره مطرح بوده است و باید به آن توجه شود و سازمان بنادر باید به دنبال کسب مجوز برای خرید لایروب برای دریای خزر باشد.
به گفته معاون‌ استاندار گلستان ، لایروب‌هایی که در خلیج فارس مشغول لایروبی هستند مناسب لایروبی خلیج گرگان نیست چراکه این لایروب‌ها در عمق ۱۲ تا ۱۴ متری فعالیت می‌کنند و مناسب لایروبی برای عمق یک و نیم متری نیستند.
او افزود: مقرر شده دایک‌های ایجاد شده دارای پوشش گیاهی مناسب باشند و برای اینکه در منطقه خلیج گرگان دچار ریزگرد نشویم گروهی مشغول آزمایش بر روی گونه‌های گیاهی مختلف هستند تا بهترین گزینه برای کاشت در این منطقه مورد استفاده قرار گیرد.
بنا بر این‌گزارش، سرپرست بنادر و دریانوردی استان گلستان هم در این جلسه گفت: آب خلیج گرگان از ابتدای سال تاکنون ۲۳ سانتی متر کاهش داشته است و اگر این کاهش ادامه پیداکند ورژیم رسوبگذاری هم افزایشی شود ممکن است مجدا کانال‌ها مسدود شود.
نوراله عباسی گفت: باید سناریویی طراحی شود که با پسروی تدریجی آب دریا مجدد با مشکل مسدود شدن کانال‌ها مواجه نشویم.
عباسی گفت: پیش بینی شده تا پایان این طرح حدود ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شود و باید با برنامه ریزی ازمسدود شدن کانال ها پیشگیری و از هدر رفت منابع جلوگیری کنیم.
سرپرست بنادر و دریانوردی استان گلستان خاطر نشان کرد: تصمیم به افزایش ابعاد اسکله بندر گز در ابعاد ۵۰۰ متر داریم و با توجه به پسروی آب دریا ممکن است این ۵۰۰ متر به هزار متر افزایش پیدا کند.
۲۸ مهر ۱۴۰۱ ۱۵:۰۷
تعداد بازدید : ۱,۱۴۵

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.