اخبار

دیدار دکتر خانزادی عضو هیئت عامل ومعاون توسعه وتجهیز بنادر کشور با استاندار گلستان

دیدار دکتر خانزادی عضو هیئت عامل ومعاون توسعه وتجهیز بنادر کشور با استاندار گلستان

در جلسه مورخه 27/2/94 در خصوص بررسی وضعیت سواحل وبنادر استان گلستان اسعدی مدیر بنادر ودریانوردی استان به تشریح وضعیت موجود واقدامات صورت گرفته پرداخت .در ادامه

استاندار گلستان در دیدار با آقای دکتر خانزادی عضو محترم هیئت عامل و معاون توسعه و تجهیز بنادر کشور و هیات همراه اظهار کرد: چنانچه لایروبی کانال خوزینی مورد توجه قرار گیرد، خلیج گرگان زنده می شود و همچنین تاثیر زیادی بر سایت ماهیان خاویاری گمیشان دارد.

دکتر حسن صادقلو با تشریح استعداد ها و توانمندی های استان ، گفت : اگر چه گلستان دارای دو بندر تاریخی ترکمن و گز و همچنین بهترین راه ارتباطی با آسیای میانه است اما متاسفانه هیچ نشانه ای از فضای بندری در استان وجود ندارد.

وی افزود: فعالیت هایی که در حوزه بنادر، کشتیرانی و دریا در گلستان انجام می پذیرد بسیار ناچیز است و نشانه های تحول و پشتیبانی اساسی در این حوزه کمرنگ به نظر می رسد.

وی با تاکید بر اهمیت مسیر ریلی ساحلی بین سه استان حاشیه دریای خزر، خاطر نشان کرد: یقیناً احداث چنین خط آهنی ضمن دارا بودن جاذبه های گردشگری، مشکلات تردد بین سه استان گلستان ، مازندران و گیلان را نیز تسهیل خواهد کرد.

استاندار گلستان با بیان مصوبه هیات دولت در سفر کاروان تدبیر و امید مبنی بر ایجاد منطقه آزاد تجاری، کشاورزی و صنعتی در گلستان ،یادآور شد: یکی از نکات برجسته در ایجاد منطقه آزاد، مباحث مربوط به کریدور دریایی است و ما به همین دلیل نیازمند بنادر فعال و قدرتمند هستیم.

دکتر صادقلو با اشاره به طرح جامع ساماندهی سواحل، گفت: خوشبختانه سواحل استان گلستان همچون دیگر استان های شمالی، معارض ندارد و می توان پروژه های قابل توجهی را در راستای ساماندهی سواحل آن تعریف کرد.

در ادامه آقای مهندس مروتی معاونت عمرانی استانداری اظهار داشت که ما 2 بندر در استان داریم که غیر فعال هستند و باید نگاه نو به این منطقه داشت و با اشاره به اینکه در نوار ساحلی کمترین معارض را نسبت به سایر استانهای شمالی داریم روپرگذاری سواحل در دست اقدام می باشد و با اشاره به 90-80 کیلومتر نوار ساحلی بعد از خواجه نفس و قابلیت ساخت بندر سبز در این حوزه پرداخت.

همچنین در این دیدار، جناب آقای مهندس الهیار مدیر کل سواحل و بنادر کشور با بیان اینکه مطالعات حاکی از آن است که باید توجه جدی به لایروبی و رسوب زدایی کانال خوزینی صورت گیرد، خاطر نشان کرد: برای نجات خلیج گرگان و لایروبی کانال خوزینی باید عزم ملی شکل گیرد تا شاهد حوادث ناخوشایند در آینده خلیج گرگان نباشیم.

مهندس اللهیار با تاکید بر اینکه باید اقداماتی جدی در استان گلستان در حوزه بنادر صورت گیرد، گفت: در پروژه بندر خواجه نفس از آغاز، نگاه سازمان بنادر و دریانوردی نگاهی حمایتی بود اما متاسفانه مشکلاتی سبب تعویق در پروژه شد که خوشبختانه با استقرار دوباره بخش خصوصی امیدواریم هرچه سریعتر شاهد اقدامات سازنده در این حوزه باشیم.

وی با اشاره به طرح بندر سبز خزری گمیشان ، یادآورشد: مطالعات این پروژه با نگاه خاص محیط زیستی آغاز شده و یقیناً پس از انجام مطالعات اولیه و بررسی های دقیق، مباحث اجرایی آن آغاز خواهد شد.

همچنین در این دیدار دکتر خانزادی، عضو هیات عامل و معاون توسعه و تجهیز بنادر کشور با اشاره به تاکید وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه مردم باید در مبحث دریا تغیییر را در زندگی خود احساس کنند، گفت: با توجه به سابقه بندری استان گلستان باید تلاش کنیم مردم از دریا و بنادر به نیکی در این استان یاد کنند. و همچنین اظهار داشتند با توجه به پسروی آب دریا وضعیت خلیج گرگان بهرنج شده و اگر به داد خلیج گرگان نرسیم خلیج از دریا جدا شده و به باتلاق تبدیل خواهد شد و با اشاره به وضعیت لایروبی کانال خزینی ( کانال ورودی به خلیج) عزم ملی را میطلبد .


وی با تاکید بر استفاده جدی از توان بخش خصوصی، گفت: سازمان بنادر و دریانوردی هیچ گونه محدودیتی در استفاده از توان بخش خصوصی در چارچوب ضوابط ندارد اما باید بخش خصوصی قدرتمند و سرمایه گذاران توانمند وارد میدان شوند.

در ادامه آقای دکتر خانزادی در معیت آقای مهندس مروتی معاون عمرانی استانداری و اسعدی مدیر بنادر گلستان و جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی به بازدید از طول خط ساحلی بنادر گلستان پرداختند که در این بازدید اسعدی به موضوعات مختلف سواحل و بنادر استان پرداخت و اظهار داشت: یکی از مطالبات مردم و استان داشتن بندر تجاری می باشد که با توجه به شرایط اکولوژیک سواحل و پسروی آب این امکان را با مشکل مواجه ساخته است.

پس از بازدید دکتر خانزادی ملاقاتی با آیت الله نور مفیدی نماینده محترم ولی فقیه در استان گلستان داشتند و توضیحات مبسوطی در خصوص آخرین وضعیت خلیج گرگان و کانالهای منتهی به آن ارائه نمودند و از ایشان درخواست پیگیری موضوعات مربوط به خلیج گرگان را نمودند که این موضوع حمایت ارگانهای ملی کشور را میطلبد.

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۲:۳۲
تعداد بازدید : ۳,۷۹۶

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.