اخبار

اولین نشست کارگروه ساماندهی و مدیریت سواحل استان گلستان

اولین نشست کارگروه ساماندهی و مدیریت سواحل استان گلستان

اولین نشست کارگروه ساماندهی و مدیریت مناطق ساحلی استان گلستان به ریاست مهندس مروتی معاون عمرانی استانداری و دبیر کارگروه ، اسعدی مدیریت بنادر و دریانوردی استان گلستان و با حضور مهندس الهیار مدیر کل سواحل و بنادر کشور و جمعی از مدیران کل دستگاههای اجرایی استان در سالن جلسات استانداری گلستان تشکیل شد.

اسعدی مدیر بنادر و دریانوردی استان گلستان گفت: اهمیت تشکیل این کار گروه با توجه به پتانسیلهای سواحل استان در جذب و جلب سرمایه گذار بخش خصوصی در امر گردشگری دریایی نقش بسزایی دارد. از آنجائیکه سواحل استان گلستان نسبت به سایر استانهای ساحلی شمالی کشور هنوز مورد توجه خاص برخی از افراد سودجو قرار نگرفته لذا تشکیل این کارگروه می تواند در ساخت و سازهای مجاز آینده کمک شایانی بکند.

در ادامه آقای مهندس الهیار مدیر کل سواحل و بنادر کشور به تشریح طرح ساماندهی و مدیریت یکپارچه سواحل پرداختند و عنوان داشتند طرح مذکور حاصل نتایج مطالعات گسترده 8 ساله ارگانهای مختلف ملی کشور است که در سه مرحله و در سه مقطع شکل گرفته است.

ایشان عنوان نمودند طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی یک فرآیند مستمر و پویاست که بر اساس آن تصمیمات لازم جهت بهره برداری صحیح و توسعه موزون و حفاظت از نوار ساحلی و دریایی و منابع آن اتخاذ می گردد.

آقای الهیار گفت: طول سواحل کشور 5800 کیلومتر است که از این میزان 890 کیلومتر نوار ساحلی استان های شمالی کشور است که سهم استان گلستان 131 کیلومتر نوار ساحلی می باشد.

ایشان از جمله چالشهای موجود دریای خزر را به نوسانات سطح آب دریایی خزر و رسوب گذاری سواحل و تجاوز به حریم دریا با احداث سازه های ساحلی و نبود دسترسی همگانی به دریا و آلودگی آب های دریا توسط آلاینده های خانگی ، پسماندهای صنعتی را شمرد.

وی گفت ساحل استانهای شمالی از نظر ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک جزو کرانه های حساس سواحل کشور محسوب می شود.

مهندس الهیار در ادامه گفتند: بدلیل مسائل زیست محیطی و تبادل آب خلیج گرگان و دریای خزر و نوع رسوب گذاری امکان فعالیتهای تجاری در داخل خلیج گرگان میسر نمی باشد.

و در خاتمه عنوان داشتند که سواحل استان گلستان بکر می باشد و نباید بگذارید دریا خواری و ساخت و سازهای غیر مجاز در این سواحل اتفاق بیفتد.

در ادامه جلسه نیز مروتی رئیس کارگروه و معاون عمرانی استاندار نیز ضمن تقدیر و تشکر از سازمان بنادر و دریانوردی کشور به لحاظ تشکیل این کارگروه عنوان کرد: استان گلستان به لحاظ نوپا بودن نیازمند استفاده از تجارب سایر استانهای ساحلی کشور در مدیریت و استفاده بهینه و نگهداشت سواحل می باشد و این کارگروه می تواند نقشه راه و چراغ راهی مطمئن برای مدیریت سواحل استان گلستان باشد.

مروتی عنوان کرد : هرگونه استفاده و بهره برداری از سواحل قطعا با رویکرد توسعه پایدار و استفاده بهینه از ظرفیت ها و پتانسیل های آن خواهد بود و سعی میکنیم پنجره واحدی برای توسعه سرمایه گذاری ساحلی استان بوجود آوریم.

در خاتمه جلسه فرمانداران ساحلی و مدیران دستگاههای اجرایی به بیان دغدغه ها و انتظارات خود در خصوص سواحل و بنادر استان پرداختند و تصمیمات لازم جهت پیگیری و رفع معضلات را از کارگروه خواستار شدند. 


۳۱ فروردین ۱۳۹۴ ۱۴:۰۰
تعداد بازدید : ۱,۷۹۸

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.